Cena zlata propadá v reakci na lepšící se stav trhu práce v USA

05.12.2014

Propad ceny provází v rámci dnešního dne na burze Comex nejaktivnější futures kontrakt na zlato. Cena zlata reaguje na dnešní výsledek pravidelné statistiky amerického ministerstva práce, dle které bylo v průběhu listopadu ve Spojených státech vytvořeno více nových pracovních míst, než očekávali analytici oslovení agenturou Bloomberg. Snížil se tak tlak na americký Fed, aby ponechal úrokové sazby na stávající nízké úrovni.

Dle výsledku statistiky vytvořili zaměstnavatelé v USA v měsíci listopadu 321 tisíc nových pracovních míst. Jedná se o největší nárůst od ledna roku 2012. Výsledek statistiky překonal i nejvíce optimistické odhady analytiků a ekonomů oslovených agenturou Bloomberg.

V minulém měsíci klesla cena zlata v souvislosti s klesající poptávkou po zlatu jako formě bezpečné investice uchovávající hodnotu na úroveň čtyřletého minima. Pozitivní výsledky americké ekonomiky podporují spekulace, dle kterých se Fed stále více přibližuje době zvyšování úrokových sazeb.

Únorový futures kontrakt na zlato na burze Comex dnes v 15:33h našeho času oslabuje o 10,7 USD (0,89%) na 1.197 dolarů za unci. Pokud by zlato uzavřelo na této úrovni, jednalo by se o nejnižší uzavírací cenu únorového futures kontraktu v tomto týdnu.