Čínská poptávka po zlatě nenaplnila očekávání

13.11.2014

Poptávka po zlatě v Číně, jež je jeho největším spotřebitelem na světě, klesla ve třetím čtvrtletí letošního roku o 37%. Za své tak vzaly spekulace linoucí se v posledních dnech v burzovních kuloárech, dle kterých letošní pokles cen zmíněného drahého kovu mohl vývoj poptávky pozitivně ovlivnit.

Dle dnešní zprávy World Gold Council propadl nákup zlata ze strany nejsilnější asijské ekonomiky ve třetím čtvrtletí v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 37% na celkových 182,7 metrických tun. Svou daň si na zmíněném výsledku vybrala mimo jiné již téměř rok a půl trvající čínská kampaň zbrojící proti donedávna tradičnímu rozdávání luxusních dárků čínským veřejným představitelům. Mimo drahých kovů se tato kampaň zaměřuje na luxusní zboží obecně.

Jedinou asijskou zemí, která objemem nakoupeného zlata v daném období, kdy celková spotřeba uvnitř nejsilnějšího zlato-spotřebovávajícího regionu světa klesla o 15% na 473,4 tun, překonala Čínu, je Indie.

Bankovní domy včetně Goldman Sachs Group Inc. předpovídají zlatu další pokles cen, částečně i proto, že nákupní horečka, jež provázela v dubnu loňského roku vstup zlata do medvědího trhu, ztratila od té doby na síle. Spotřeba zlatých šperků v Číně klesla ve třetím čtvrtletí o 39% na 147,1 tun a u zlatých slitků a mincí o 30% na 35,6 tun.

Ve své zprávě World Gold Council dále uvádí, že čínský trh se zlatými šperky se v letošním roce, poté co v roce 2013 dosáhla spotřeba v Číně rekordních 1.275,1 tun, vrací do svých obvyklých kolejí a stejný vývoj předpovídá poptávce také v posledním čtvrtletí letošního roku.