Dluhopisová hvězda aktuálně sází na zlato

30.01.2015

Jeffrey Gundlach prozradil v týdnu účastníkům konference Inside ETFs, že do svého portfolia dokupuje vzhledem k aktuálnímu sledu událostí zlato. Také uvedl, že výnosy amerických státních dluhopisů mohou v roce 2015 dále klesat a že ceny ropy mohou zůstat extrémně nízké po zbytek letošního roku.

Gundlach, investiční ředitel DoubleLine Capital, vyjádřil své nadšení pro zlato ve své prezentaci. "Zlato zůstává bezpečným přístavem v bouřlivých dobách," uvedl. "Lidé na nákupy tohoto kovu v posledních letech rezignovali, protože bylo nudnou a ztrátovou investicí."

Dodal, že cena zlata obvykle dobře předpovídá tržní volatilitu a že nulový výnos zlata je de facto lepší volbou než další klasický bezpečný přístav, jímž jsou švýcarské dluhopisy. ty aktuálně nabízejí negativní výnos.

Gundlach tvrdí, že Fed sice pravděpodobně tento rok zvýší úrokové sazby, ale budoucnost eurozóny zůstává velice nejistá. To podpoří poptávku po zlatě a stlačí výnosy státních bondů. Nákupy dluhopisů ale těm, kdo loni nevěřili jeho predikci pokračování býčího trhu s bondy, příliš nedoporučuje. "Nákupy amerických státních dluhopisů, které jste loni nenáviděli, nejsou ničím jiným než honbou za výkonností," poznamenal.

Propad cen ropy se ještě v americké ekonomice neprojevil plošně, a tak Gundlach zůstává ostražitý, pokud jde o dluhopisy neinvestičního stupně, ačkoli jejich ceny již znatelně klesly. Na konferenci varoval před tradiční začátečnickou chybou, jíž je snaha vybírat si do portfolia vysokovýnosové dluhopisy jako obranu proti tržní bouři. Podle něho jde v tomto případě o předem prohranou bitvu.