Hodnota rublu klesá, ale chuť po zlatě v Rusku roste

19.12.2014

Na trhu již tolik neplatí ekonomické zákonitosti nabídky a poptávky, neboť je stále výrazněji ovlivňován geopolitickou situací a vývojem světových konfliktů, ať už válečných, či těch, které se řeší za kulatým stolem či ekonomickými sankcemi. Jedním z těchto konfliktů je i rusko-ukrajinský spor. Ekonomické sankce proti Rusku měly globální dopad na všechny sféry trhu s komoditami. Ruská ekonomika se ocitla na pokraji recese, tento týden ztratil rubl 50 % své hodnoty oproti dolaru.

Ruská centrální banka se snažila zabránit inflaci zvýšením úrokové sazby, která tento týden vzrostla z 10,5 % na 17 %. Rubl je momentálně podhodnocený a bude to zřejmě trvat dlouho, než se vrátí na svoji původní hodnotu. Měna začala ztrácet svou hodnotu i kvůli klesající ceně ropy, jež je pro Rusko stěžejní komoditou. Oproti Rusku se americké ekonomice daří mnohem lépe. Silný dolar a klesající cena ropy, která se tento měsíc dostala na své pětileté minimum, ceně zlata vůbec neprospěly. Jeho cena se nyní pohybuje okolo 1 196,80 dolarů za troyskou unci. Americká ekonomika posiluje, což má také negativní efekt na zlato.

Přes nepříznivé zprávy z domácí ekonomiky Rusko i nadále pokračuje v nákupech zlata, stejně jako Čína a Indie. Ruská centrální banka koupila tento rok více než 130 tun zlata. Do jisté míry to celé politicky dává smysl, neboť ačkoliv je Rusko oslabené, velké nákupy zlata utužují jeho pozici, aby tak nevznikla ještě větší panika ve státě.

Zlato je dlouhodobě považováno za ochranu před inflací. Teď v době klesajícího rublu to bude platit dvojnásob. Centrální banky již po několik let skupují světové zlato, aby byly chráněny před případnou krizí. Tento trend bude i nadále pokračovat, a proto se dá očekávat zvýšená poptávka po zlatě. Se zvýšenou poptávkou by se do budoucna měla zvýšit i cena. Rusko aktuálně drží ve svých rezervách přibližně 1 100 tun zlata.