Indická poptávka po zlatě míří k růstu

02.03.2015

Dovoz zlata do Indie, jež platí po Číně za druhého největšího spotřebitele zmíněného kovu na světě, by měl v průběhu stávajícího měsíce provázet růst. Výrazně by jej nemělo omezit ani rozhodnutí indického ministra financí Aruna Jaitleyho ponechat dovozní daň beze změny.

Dle prohlášení předsedy indické společnosti Rajesh Exports Ltd. by objem ze zámoří importovaného zlata v průběhu března mohl dosáhnout až 100 metrických tun. V průběhu února bylo přitom do Indie dovezeno 25 metrických tun. Značná část zásob zlata v Indii byla vypleněna poté, co obchodníci a výrobci šperků vyčkávali s nákupy v očekávání brzkého snížení dosavadních dovozních omezení.

Sedm z deseti oslovených analytiků v rámci průzkumu agentury Bloomberg očekávalo snížení dovozních cel. Desetiprocentní dovozní daň je poslední z restrikcí uvalených na import zlata do Indie v roce 2013. Nárůst poptávky po zlatě v Indii by mohl pomoci cenám zmíněného kovu na burze v Londýně rozšířit první mezitýdenní nárůst ceny zlata za posledních pět týdnů.