Kdy se bude zlatu blýskat na lepší časy?

15.03.2015

Od doby co zlato dosáhlo svého vrcholu 1900 USD za unci v roce 2011, museli akcie zlatého průmyslu překonat 3 obtížné roky. Rok 2014 začal pro tyto akcie slibně, když v jeho prvním pololetí jevili známky oživení. To se odehrálo ještě před oslabením světových měn vůči dolaru a očekáváním zvýšení úrokových sazeb ze strany amerického Fedu. Poté cena zlata spadla natolik, že v ní někteří investoři začali vidět unikátní příležitost.

Zatímco cena zlata vyjádřena v USD během roku 2014 postupně klesala, ve většině ostatních měn dosáhla značného růstu.

Zlato se vyznačuje historicky inverzním vztahem k americkému dolaru z důvodu vyjádření jeho ceny v této měně. Jakmile dolar posiluje tak většinou platí, že zlato oslabuje. Nicméně v prvních dvou měsících roku 2015 to nebyla až tak pravda. Proč? Několik faktorů přimělo investory znovu zacílit na zlato svoji pozornost. Mezi tyto faktory patří vytrvale nízká inflace v USA, převládající strach z deflace v Evropě a Japonsku, pokračující konflikt na Ukrajině a nekončící nejistota obklopující budoucnost Řecka jako členského státu EU.

Investoři se čím dál více zaměřují na nepředvídatelné dopady politik centrálních bank. V nedávné době byly trhy otřeseny, když Švýcarská centrální banka (SNB) opustila od svého závazku fixního kurzu švýcarského franku vůči euru. Výsledkem je, že se investoři opět vrací do sektoru zlata. Poprvé za několik let začali proudit investice do zlatých ETF.

Takže proč by si investoři měli vybrat akcie společností těžících zlato? Hlavním důvodem pro alokování části portfolia do akcií těchto společností je diverzifikace. Historická korelace mezi akciemi zlatého průmyslu a tradičními akciemi je velmi nízká. S indexy S&P 500 a DJIA na svých rekordních maximech, může být správný čas pro tuto třídu aktiv, které se typicky daří pří korekcích na akciových trzích.

Jak se investoři mohou zapojit do investování do zlata?

Ne všechny akcie společností v průmyslu se zlatem jsou na stejné úrovni. Některé z největších společností v tomto sektoru, z hlediska tržní kapitalizace, jsou ty nejvíce zadlužené, potýkající se s poklesem produkce a chabými výsledky ve vytváření zisku pro akcionáře. Vybírání si jednotlivých společností je riskantní kvůli jejich nadprůměrné volatilitě a podílové fondy nemusí být vždy nejlepší volbou pro všechny investory. Výsledkem je, že se investoři dívají po ETF do zlata, které umožňují nízko nákladový přístup k různým společnostem v tomto průmyslu. Tradiční ETF do zlata sledují čistě pasivní tržní kapitalizaci indexů, což znamená, že čím vyšší je tržní hodnota společnosti, tím větší je její váha v indexu. Jsou tu ale i nové metodologie výpočtu indexů, které používají různé faktory jako například kvalitu. Tyto alternativní indexy rostou v oblibě jak u institučních tak i u individuálních investorů.