Londýnský fixing zlata končí

11.11.2014

Londýnský fixing zlata definitivně končí. Jeho funkci přebere LBMA prostřednictvím ICE Benchmark Administration. Ta poskytne cenovou platformu, metodologii a bude zpracovávat celý proces. Ten bude fungovat telefonicky denně od 10:30 do 15:00 GMT. Toto stanovování ceny zlata by mělo začít fungovat pravděpodobně během 1. čtvrtletí příštího roku. Důvodem je fakt, že Deutsche Bank vycouvala z fixingu ceny zlata a počet účastnických bank klesl pod kritickou úroveň.

Během „standardních“ fixingů fixující banky prohlásily, kolik zlata (či jiných drahých kovů) chtějí pro sebe a své klienty koupit či prodat, o z toho vyplývajícím posunu ceny banky informovaly své klienty a vyžádaly si od nich změnu či potvrzení objednávek. Teprve poté byla cena zlata fixována.

Nově půjde o elektronickou aukci, posbírané objednávky budou publikovány v reálném čase a aktualizovány každých 30 sekund až k nalezení „rovnováhy“.

Podobně již od srpna funguje stříbro. Stanovování ceny pro platinu a palladium na témže principu začne fungovat od prosince.