Marc Faber: Zlata se nebojte, dolar jako tvrdá měna je úsměvný

14.10.2014

Jeden z proroků zkázy Marc Faber komentoval v rozhovoru pro televizi Bloomberg probíhající propad trhů i vyhlídky do budoucna. Trhy se prý nemusejí bát růstu sazeb Fedu, silný dolar je však iluze.

"Vždy existuje velké množství faktorů, které buď ceny akcií zvedají, nebo je tlačí dolů. Hlavním důvodem současného poklesu je to, že si investoři uvědomili, že světový ekonomický růst zpomaluje," uvedl Faber. "Máme nezvratné důkazy, že rozvíjející se ekonomiky zpomalují. V Číně kupříkladu klesla meziročně spotřeba elektřiny, snižuje se objem železniční přepravy, export sice roste, ale jen podle čísel, která reportuje Čína, ne těch od jejích obchodních partnerů. Také tu máme Evropu, kde je v podstatě nulový růst. Američané sice říkají, že jejich ekonomika zrychluje, ale dluhopisový trh to nepotvrzuje," vysvětlil důvody poklesu cen akcií Faber.

Dodal, že ve většině zemí panuje expanzivní fiskální politika, země vytvářejí deficity. A dále je zde expanzivní měnová politika, která tyto schodky financuje. Hlavním problémem, který není politikům úplně zřejmý, je ale to, že čím větší bude vládní sektor, tím nižší bude ekonomický růst, myslí si Faber.

Diskuze se zúčastnil také investor a přispěvatel Bloombergu Barry Ritholtz, který se Fabera zeptal, proč trhy klesají právě teď, když faktory, které k tomu vedly, jsou známé již řadu měsíců. "To je otázka, kterou neumím zodpovědět. Nevím, proč Nasdaq dosáhl vrcholu právě v březnu 2000, stejně jako nevím, proč akcie nyní zlevňují. Trh však něco signalizuje a já bych mu naslouchal. Říká, že už jen neporoste," reagoval Faber.

Padla také otázka na zlato, které Faber obhajuje. Jeho cena přitom v posledních měsících výrazně klesla. "Když tisknete peníze, a to pozorovali už David Hume či Irving Fisher, nerostou ceny všech aktiv najednou. Zvýšíte ceny v jednom sektoru, potom v dalším. Zlato prožilo velký růst v letech 2009 až 2011. Potom jeho cena klesla, viděli jsme naopak růst ceny některých uměleckých děl a akcií, zvláště v USA. Ano, zlato se může propadnout pod 1 000 USD za unci, ale určitě tam nezůstane. Třeba cena kávy byla 300 centů za libru, potom propadla ke 100 centům, ale nyní je opět na dvojnásobku," prohlásil Faber.

Podle Ritholtze však zlato nemůže posílit jednoduše proto, že dolar výrazně zpevnil, takže všechno, co je oceněno v dolarech, zlevňuje. "Je těžké věřit, že by americký dolar byl nejtvrdší měna na světě. Současný stav dlouho nevydrží," odvětil Faber.

Podle Fabera Fed nic nezmění. I když totiž zvýší sazby, reálně zůstanou úroky záporné. Inflace je totiž podle Fabera nízká jen na papíře.