Myslíte si, že je cena zlata na dně? Mýlíte se, propadne ještě na polovinu

06.10.2014

Cena zlata se prudce propadla a dostala se pod 1 200 USD za unci. S propady však nemusí být zdaleka konec. Alespoň to tvrdí komoditní stratég John LaForge z Ned Davis Research. Podle něj se cena zlata zastaví na 660 USD za unci.

Podle stratéga je za dalším poklesem ceny zlata potřeba hledat končící supercyklus. Ten vyústí v pokles o dalších 40 %. "V roce 1980 se cena zlata z vrcholu propadla o 65 % poté, co na trhu s tímto kovem skončil 20letý býčí trh. Poté, co zlato dosáhlo v roce 2011 na 1 900 USD za unci, by ho měl v současném cyklu čekat podobný propad," říká LaForge.

Komodity se nejen podle něj pohybují v supercyklech. Ten zlatý právě nyní umírá. LaForge tvrdí, že tuto dlouhou a pomalou smrt mohou zastavit jen centrální banky dalším tištěním peněz.

O ceně zlata se diskutovalo také minulý týden na Vyšehradském fóru. Experti se shodli na jednom - pokud neporoste inflace, nezvýší se ani cena zlata.

Čerstvý propad cenx zlata pod 1 200 USD za unci vyvolala páteční zpráva z amerického trhu práce, který vytvořil více pracovních míst, než se čekalo, což posílilo dolar a stlačilo cenu zlata až k 1 183 USD za unci. Podle Chrise Westona z IG bude důležitá hranice 1 180 USD za unci, jejíž prolomení může vyvolat další propad ceny. Potom bude podle něj ve hře hranice 1 100 USD za unci.