Nedostatek zlata: Měsíční zápůjční sazba na zlato spadla do záporu

08.12.2014

Jak konstatovali analytici z Deutsche Bank, "investoři jsou ochotní platit za to, aby si mohli půjčit zlato, což je netradiční, protože zlato bývá tradičněji používáno jako záruka proti hotovosti". Podle Deutsche Bank by za tímto stavem mohlo být mnoho faktorů od přebytku dolarové likvidity až po zvýšenou ochotu se jistit proti vývoji na globálním trhu.

Na institucionální hladině, tedy v centrálních a komerčních bankách, je historicky největší nedostatek zlata. Měsíční zápůjční sazba na zlato (GOFO) spadla na konci listopadu na -0,5 % a jednoletá sazba se zřítila na nejnižší hladinu za posledních 14 let a má nakročeno k tomu, aby rovněž klesla do záporu.

GOFO už byla negativní i v minulosti, ale ve dvou nejznámějších případech se jednalo o akutní situace na trzích, které se rychle normalizovaly, ne o důsledek chronického nedostatku, jako je tomu nyní.

Nejlepším případem totálního kolapsu sazby GOFO bylo uzavření takzvané Washingtonské dohody o zlatě v roce 1999 mezi ECB (všech tehdejších 11 národních centrálních bank), Bank of England, Švýcarskou národní bankou a švédskou Riksbank. Dohoda omezovala signatáře v prodeji i pronajímání zlata na dalších pět let.

Další negativní epizoda proběhla v roce 2001 a byla spojena se spekulacemi na futures. Sice tehdy měsíční sazba spadla do záporu, tříměsíční se však udržela nad nulou.

Jediný případ, kdy měsíční i tříměsíční sazby spadly pod nulu (nebo téměř, tříměsíční byla tehdy 0,05 %), byl listopad 2008, kdy byla zachráněna AIG poté, co padla banka Lehman Brothers. Od té chvíle se sazby pohybovaly kolem nuly až do loňského léta, kdy GOFO spadla do záporu a zůstala tam celý měsíc.

Dnes nejenže měsíční GOFO je nejvíce v záporu od roku 2001 a pod nulou jsou i sazby od dvou do šesti měsíců (šestiměsíční GOFO je dokonce v záporu nejdéle za celou dobu jejího fungování), ale navíc jednoletá GOFO je těsně nad nulou a poprvé v historii by mohla padnout pod nulu.

Celá situace se navíc může ještě zhoršit. Indie totiž zavedla pravilo, podle něhož obchodníci musejí vyvézt 20 % veškerého dovezeného zlata. Od tohoto překvapivého kroku si vláda slibuje snížení pašování a zvýšení legálních dodávek drahého kovu na druhý největší spotřebitelský trh hned po Číně.

"Indie zavedla dovozní pravidlo 80:20 propojující import s exportem šperků, aby snížila objem dovážených šperků a zmenšila deficit běžného účtu, který nedávno dosáhl rekordu," konstatuje agentura Reuters.