Nejčastější mystifikace prodejců zlatých investičních mincí a slitků

26.01.2015

Investování do drahých kovů se v poslední době stává velmi populární u široké veřejnosti, která doposud o tuto oblast neprojevovala zájem. Přispívá k tomu celá řada okolností, jakými bezpochyby jsou nepříznivá politická situace v ČR, stoupající státní deficit, klesající kurz české koruny, hrozba útoku od nejrůznějších teroristických skupin, neshody mezi USA a Ruskem, apod.

Obyčejný člověk pomalu přestává věřit, že ve stáří se o něho stát postará, a začíná hledat možnosti, jak by si svůj blahobyt mohl zajistit sám. A to přesně nahrává nejrůznějším firmám, které se tyto nováčky snaží ovlivnit prázdnými frázemi a hesly. Nyní bychom Vám chtěli ukázat několik nejčastějích mystifikací, které u prodejců zlatých a stříbrných investičních mincí a slitků můžete vidět.

Garance zpětného odkupu

Garantovat někomu zpětný odkup je určitě zajímavé, ale investice do drahých kovů jsou dlouhodobou záležitostí (někdy i na několi desítek let) a proto tento slib nemá příliš velkou váhu. Nikdo neví co bude zítra, natož co bude za 10 let. Firma může zkrachovat, nebo si to prodejce jednoduše rozmyslí a Vy s tím nic nemůžete (zvláště pak, když nákup není podložen žádnou písemnou smlouvou, ve které máte alespoň určitou záruku). Kromě toho, nikde se neřeší, že cena za kterou bude firma ochotna to od Vás odkoupit bude alespoň obvyklá (když už ne nejvyšší).

Bezpečné uschování

Někteří prodejci nabízejí uschování zakoupeného zboží z drahých kovů v bezpečných bankovních trezorech. Na první pohled tak zákazníkovi odpadne problém s bezpečným uložením a prodejce vypadá jako dobrák, který bere ohledy na své klienty. Ale v pozadí toho vše se může skrývat vedlejší úmysl prodejce, který spoléhá na skutečnost, že o své zboží nebudete jevit delší dobu zájem a prodejce tak bude mít možnost jej využívat dle svých potřeb. Možná si položíte otázku, k čemu mu to bude, proto si to ukážeme na konkrétním příkladu:

U společnosti ABC si koupíte 3 kusy zlatých slitků, každý o váze 1 trojské unce za částku 31.000,- Kč. Využijete nabídku společnosti a předměty si necháte uschovat v jejich bankovních trezorech. V průběhu dvou letech, kdy jste o tyto Vaše slitky neměl zájem a cena zlata stoupla o 12%, tak si od společnosti ABC někdo jiný koupí 2 zlaté slitky o váze 1 trojské unce (stejné jako jsou ty Vaše). Protože však cena zlata je v tuto chvíli poměrně vysoká, tak společnost zákazníkovi předá 2 kusy Vašich slitků (samozřejmě za aktuální cenu) a poté, co cena opět klesne (třeba jen na hodnotu vyšší o 3% z Vaší nákupní ceny), tak Vám ty zlaté slitky dokoupí, aby v případě, že o ně projevíte zájem, Vám je mohla předat. V tomto konkrétním případě tak společnost ABC vydělá částku 5580,- Kč bez jakékoliv nutnosti vložit vlastní finanční zdroje ovšem s tím rizikem, že pokud cena zlata bude i nadále stoupat a Vy budete chtít své zlato zpátky (a nenecháte se přemluvit k odložení předávky), tak jej firma bude nucena koupit a prodělat. A pokud firma mezitím stihne ještě navíc zkrachovat, marně se pak budete dovolávat svého práva.

Nákup od renomovaných výrobců

Další argument, který nemá moc velký význam. Pokud si člověk sám nekoupí investiční zlato nebo stříbro přímo u výrobce, tak proč by měl někomu věřit. Obzvláště, pokud firma současně také nabízí "Výkup investičního zlata" (viz. GARANCE ZPĚTNÉHO ODKUPU). Co asi taková firma udělá, pokud za ní někdo přijde, že jim chce prodat svůj investiční zlatý slitek (pochopytelně za výkupní cenu, která je nižší než-li prodejní)? Samozřejmě že jej odkoupí a následně jej nabídne svým zákazníkům jako od "renomovaného výrobce". Tudíž, firma může prodávat zboží renomovaných výrobců, ale kde všude (a od koho) jej nakupuje, to se zákazník nikdy nedozví.

Individuální přístup

Tento marketingový pojem se hojně používá především v bankovnictví, kdy se bankovní instituce snaží ukázat lidem svojí vlídnou tvář. Ve skutečnosti ale pokud nejste ochotni vložit velmi vysoký obnos svých peněz, tak s individuálím přístupem moc nepočítejte. A při investování do drahých kovů je to velmi podobné. Pokud si chcete koupit zlatou investiční minci o váze 0,1 trojské unce, jejíž cena je necelé 4 tisíce korun, tak s Vámi (až na vzácné vyjímky) nikdo nic/moc řešit nebude. V žádném případě tak nečekejte výhodnější cenu nebo úhradu ve splátkách jen proto že jste zrovna museli uhradit nečekanou opravu auta.

Pokud máte zájem o investování do drahých kovů a nemáte s tímto typem investování žádné zkušenosti, nejdůležitější je zachovat si zdravý selský rozum. Určitě není dobré spěchat a každý svůj nákup zlatého slitku si dvakrát (nebo i vícekrát) rozmyslet. Při svém výběru je potřeba zohlednit nejen pořizovací cenu, ale také od koho to budeme kupovat a co bychom v budoucnu s tímto předmětem chtěli dělat. Všechny tyto otázky si ovšem zodpovíme někdy v budoucnu, v dalším článku.