Zlata v newyorském Fedu ubývá. Je ho nejméně v tomto století

30.12.2014

Nizozemská centrální banka letos z trezorů newyorského Fedu repatriovala 122 tun zlata, z toho 42 tun v říjnu. V pondělí zveřejněná revizní zpráva Fedu za listopad ale ukazuje, že země tulipánů a větrných mlýnů zřejmě není ve stahování svého zlata ze sejfů Fedu úplně osamocená.

Podle pondělní zprávy americké centrální banky v listopadu hodnota zlatých rezerv cizích zemí uložených u newyorské pobočky Fedu klesla při nominální ceně trojské unce zlata 42,22 USD na 8,184 miliardy dolarů, což znamená, že se meziměsíčně snížila o 64 milionů dolarů. Vyjádřeno v tunách a tržních cenách zlata se v listopadu newyorský Fed musel rozloučit se 47,1 tuny žlutého kovu za 1,7 miliardy dolarů.

Aktuálně tak ve svých trezorech newyorský Fed drží jen něco málo přes šest tisíc tun cizích zlatých rezerv, nejméně od začátku 21. století, přičemž listopadový odliv žlutého kovu ze sejfů banky byl největší od roku 2001.

Listopadová revizní zpráva newyorského Fedu zároveň ukázala, že letošní pokles objemu zahraničních zlatých rezerv uložených u americké centrální banky zřejmě nemá na svědomí jen Nizozemsko, protože to v listopadu z Fedu repatriovalo jen zhruba tři tuny zlata.

Ve vzduchu se tak vznáší otazník nad zbylými 44 tunami kovu, které byly z trezorů Fedu v předposledním měsíci letošního roku potichu staženy. Na oficiální rozřešení této hádanky si zřejmě budeme muset počkat do doby, než se k převozu svého zlata domů dobrovolně "přizná" některá ze světových centrálních bank. Zatím lze jen spekulovat, zda své trezory zaplnilo Rakousko, Belgie, nebo třeba Německo, které si převoz malého objemu zlata z USA vyzkoušelo již loni.