Pád zlata po švýcarském referendu

01.12.2014

Cena zlata v pondělí klesla v návaznosti na nedělní švýcarské referendum, kdy dali tamní obyvatelé najevo, že nesouhlasí s návrhem navýšit rezervy zlata švýcarské národní banky. Toto opatření, v případě že by bylo schváleno, by znamenalo zvětšení švýcarských rezerv zlata na více jak dvojnásobek současného stavu.

Cena zlata tak v pondělí spadla o více než dvě procenta na 1 142,91 $ za unci, tedy nejnižší cenu za více jak tři týdny. Výsledek referenda měl dopad také na kurz švýcarského franku, který oproti minulému týdnu oslabil. Švýcarské národní bance se tak daří držet jeho cenu nad 1,20 CHF za 1 euro. Tuto hranici si švýcarská národní banka vytyčila v roce 2011, aby trvale oslabovala frank. Podle tehdejšího sdělení centrální banky masivní nadhodnocení švýcarského franku znamenalo akutní hrozbu pro švýcarskou ekonomiku a riziko deflačního vývoje.

„Tento výsledek by měl samozřejmě dočasně zmírnit tlak na švýcarskou národní banku ohledně kurzovního minima, dle našeho názoru však na dlouhodobou trajektorii poklesu kurzu EUR/CHF nebude mít téměř žádný vliv.“ řekl analytik Paul Meggyesi (JPMorgan).

Tato událost ovlivnila také další komodity, například cenu mědi, stříbra čí ropy. Cena stříbra klesla v pondělí o více než 6 % na pětileté minimum (14,42 $ za unci). Na pětiletém minimu je také cena ropy, jejíž pokles ovlivnil mnoho světových aktiv vázaných na oblast zdrojů, od akcií australských těžařských společností až po kurz malajsijského ringgitu.