Pokles akcií v energetickém sektoru podpořil poptávku po zlatě

30.12.2014

Zlato se v rámci dnešního dne odráží od největšího poklesu ceny posledního týdne s tím, jak oslabení akciových titulů pomáhá poptávce po alternativních investicích. Společně se zlatem posiluje i platina a stříbro.

Únorový futures kontrakt na zlato na burze Comex dnes v 10:07h našeho času přidával 7,3 USD (0,62%) na 1.189,20 dolarů za unci. V průběhu včerejšího dne cena zmíněného futures kontraktu oslabila o 13,40 USD na unci, nejvíce od 22. prosince. Zlato tak zamířilo k druhé čtvrtletní ztrátě v řadě.

Akciový MSCI Asia Pacific Index v průběhu dnešního dne v souvislosti s poklesem cen akcií v energetickém sektoru oslabil nejvíce za poslední dva týdny. V průběhu posledního čtvrtletí letošního roku zlato na burze Comex ztrácí celkově 1,7%. Bloomberg Dollar Spot Index vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních více jak 5 let v reakci na očekávání zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Fedu.

Podíl zlata v SPDR Gold Trust dosahoval v průběhu včerejšího dne 712,3 metrických tun, nejnižší úrovně za posledních 6 let. V průběhu letošního roku, poté co v roce 2013 propadlo o 41%, ztrácí toto ETF dalších 11%.