Pokles ceny zlata nabírá na brutalitě. Těžaři plánují drastické škrty

07.11.2014

Těžaři zlata plánují stále drastičtější opatření, například rušení dividend, propouštění zaměstnanců, zastavování projektů a uzavírání dolů, aby přežili pokračující pokles ceny žlutého kovu. Ne všem se to ale podaří, píše agentura Reuters.

Cena zlata se tento týden propadla na více než čtyřleté minimum pod 1 140 dolarů za trojskou unci. V celém loňském roce se snížila o 28 % na 1 196 dolarů, což ukončilo éru rozsáhlých investic do rozšiřování produkce a přimělo těžaře ke snižování nákladů.

Podle analytiků ze Citigroup zhruba tři čtvrtiny těžařů zlata přicházejí o peníze, pokud se cena žlutého kovu nachází pod hranicí 1 200 dolarů za trojskou unci. Například u firem Buenaventura, Medusa a Iamgold celkové náklady na jednu unci zlata dokonce výrazně přesahují 1 300 dolarů, píše Reuters.

"Každý se snaží přežít v naději, že cena zlata zamíří vzhůru," řekl generální ředitel těžařské firmy Randgold Mark Bristow. Cena zlata na rozdíl od ostatních komodit nezávisí zejména na vývoji spotřeby a nabídky. Je totiž spojena spíše s širšími ekonomickými faktory, jako jsou úrokové sazby a inflace, a více ji ovlivňuje nálada investorů, kterou je obtížné předpovídat. Akcie těžařů zlata jsou navíc ještě vrtkavější než samotné zlato, upozorňuje Reuters.

"Toto odvětví prožívá obtížné časy," uvedl analytik Angelos Damaskos z investiční společnosti Junior Gold. "Pokud ceny zlata zůstanou po delší dobu na nízké úrovni, bude zapotřebí zastavit řadu těžebních aktivit."

Těžaři již loni začali omezovat průzkum a šetřit na provozních nákladech, nyní jsou však zapotřebí radikálnější změny. "U jednotkových provozních nákladů již skutečně nevidím příliš mnoho prostoru pro významnější opatření. Schopnost výrazně změnit celkové náklady bude muset pramenit z kapitálové stránky," uvedl analytik Phil Russo ze společnosti Raymond James. "Určitě se budou přehodnocovat dividendy."

Těžařská společnost Kinross Gold zrušila dividendu již v loňském roce. Tento týden upozornila, že by nízké ceny zlata mohly narušit plánované rozšíření jejího dolu v Mauritánii. Firma AngloGold Ashanti se snaží zlepšit svou finanční situaci prodejem aktiv poté, co ji akcionáři v září přinutili zrušit plány na oddělení některých dolů a navýšení kapitálu.

Prodej aktiv chystá také společnost Barrick Gold, která chce tímto způsobem snížit své zadlužení. Firma Harmony Gold ve středu naznačila, že by kvůli nízkým cenám zlata mohla přikročit ke snižování počtu zaměstnanců.

Situace v odvětví by se navíc mohla ještě zhoršit. Pokud by se ceny zlata držely blízko 1 100 dolarů za trojskou unci, mohly by se podle banky RBC těžařské firmy začít potýkat s problémy při získávání úvěrů. Při cenách kolem 1 000 dolarů za trojskou unci by některé společnosti mohly být nuceny přistoupit na své převzetí za nevýhodných finančních podmínek.

"V odvětví by mohla nastat určitá konsolidace. Někteří se dají dohromady a pokusí se spojením aktiv dosáhnout obratu a vytvořit efektivnější podnikatelský model," uvedl analytik Joseph Fazzini z makléřské společnosti Dundee Securities.