Stříbro: cena padá, zájem investorů stoupá!

30.10.2014

V průběhu třetího čtvrtletí cena stříbra kontinuálně klesala až na hodnotu 17,11 dolarů za troyskou unci k poslednímu zářijovému dni. Poslední říjnový týden se pohybuje v rozmezí od 17,33 do 17,18 dolarů za troyskou unci. Cenu stříbra ovlivnilo zlepšení americké ekonomiky, posílení dolaru a rozhodování Fedu. Pokles je samozřejmě atraktivní pro investory, kteří se proto o stříbro více zajímají, a to nejen z pohledu čistě investičního, ale všímají si rovněž například využití tohoto kovu v průmyslu. Nižší cena stříbra a jeho široké využití může být i prvním impulsem pro investory k nákupu drahého kovu.

Mike DiRienzo, výkonný ředitel Institutu pro stříbro, poukázal na to, že mnoho investorů si zatím neuvědomuje plný rozsah vlivu stříbra na každodenní život. „Když se řekne stříbro, lidé si většinou vybaví šperky a stříbrné mince. Jakmile se ale začnou o tento drahý kov zajímat více do hloubky, zjistí, že se více než 50 % celkové poptávky zpracuje v průmyslu. Tato informace všechny vždy překvapí,“ komentoval situaci Mike DiRienzo.

Stříbro je důležitou součástí mnoha moderních technologií, které nás každý den obklopují. Je také nepostradatelné ve zdravotnictví díky svým antibakteriálním vlastnostem. Důležitou roli hraje i v ochraně životního prostředí a v nanotechnologiích. Nově se stříbro také testuje v módním průmyslu při výrobě „chytrého“ oblečení se stříbrnými vlákny, které měří srdeční frekvenci. Využití stříbra a poptávka po něm se podle nás budou s vývojem nových technologií zvyšovat. Náš názor jde ruku v ruce s výsledky poslední zprávy Institutu pro stříbro, který říká, že by investoři v příští dekádě měli nakoupit až o 1 miliardu uncí čistého stříbra více. Zvýšená poptávka ovlivní cenu stříbra, a jeho hodnota tak v budoucnu stoupne. S tím souvisí i rychle ubývající zásoby nevytěženého stříbra, které by podle informací BBC mohly vydržet pouze do roku 2029.