Zavede Rusko zlatý standard, aby zabránilo pádu rublu?

18.01.2015

Podle analytiků specializujících se na měnové trhy by ruská vláda mohla být donucena sáhnout do svých zlatých rezerv, aby zastavila propad rublu. Ale trochu jinak, než se čekalo.

Minulý týden proběhly trhy zvěsti o tom, že Rusko začalo prodávat zlaté rezervy. Ty však byly vzápětí vyvráceny. Naopak se ukázalo, že Rusko své rezervy navyšuje.

John Butler, investiční ředitel Atom Capital, a Alasdair MacLeod, šéf analytického týmu internetové směnárny zlata GoldMoney Foundation, se domnívají, že ruský prezident Putin by mohl zemi přivést k určité formě zlatého standardu ve snaze podpořit ekonomiku.

"Vždy bylo (a stále je) v ruské moci přijmout zlatý standard," tvrdí MacLeod. "Není pochyb o tom, že Rusko, Čína a další euroasijské státy ve své sféře vlivu akumulují zlato a podle všeho ho vnímají jako možnost nahradit dolar v obchodech mezi sebou," dodává.

Jestli se k tomu však Rusko skutečně odhodlá, je podle MacLeoda něco jiného. Centrální banka dle jeho názoru totiž na takový krok nemá dost kuráže. Nicméně dodává, že Putin je v současnosti "dostatečně vyprovokovaný" na to, aby považoval zlatý standard za nejlepší možný krok pro ruskou ekonomiku a jakékoli nesouhlasné hlasy v centrální bance přemohl.

"Je v nejlepším zájmu Ruska, aby přestalo přispívat k inflaci západních států a postavilo ekonomiku na solidním peněžním základu, tedy zlatu," řekl MacLeod.

Přechod na zlatý standard by nejvíce ohrozil zadlužené země, které poskytují občanům významnou sociální pomoc, domnívá se MacLeod. Dodává, že Putin by tím pádem mohl takto vytvořit "zbraň hromadného ničení".