Zlatí býci se vrací zpět

08.12.2014

Spekulanti zvýšili počet býčích sázek na růst ceny zlata na tříměsíční maximum. Jedná se o reakci na náznaky toho, že centrální banky budou nuceny podniknout potřebné kroky k oživení nízké inflace. Zmíněné by podpořilo poptávku po zlatě.

Dle vládních údajů rostl v minulém týdnu počet čistých dlouhých pozic ve zlatě kombinovaných ve futures a opcích na newyorské burze třetím týdnem v řadě a jedná se tak o nejdelší období nárůstu dlouhých pozic ve zlatě od letošního července. Krátké pozice klesly na čtrnáctidenní minimum.

Od 7. listopadu, kdy cena zlata na newyorské burze klesla na čtyřleté minimum 1.130,40 USD za unci, posílily futures na zlato na burze Comex již o 5,8%. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi v minulém týdnu prohlásil, že zákonodárci nebudou tolerovat delší období trvání nízké inflace a že zvažují možnost zvýšení stimulačních opatření ve formě rozšíření nákupu aktiv. Čína snížila úrokové sazby s cílem podpořit domácí ekonomický růst a Japonsko rozšířilo míru bezprecedentního stimulačního programu.

Množství čistých dlouhých pozic ve zlatě kombinovaných ve futures a opcích vzrostlo dle údajů US Commodity Futures Trading Commission v týdnu končícímu 2. prosince o 20% na 79.497, nejvyšší objem od letošního 26. srpna.

V průběhu minulého týdne cena zlata na burze Comex vzrostla o 1,3% na 1.190,40 dolarů za unci. V průběhu dnešního dne únorový futures kontrakt na zlato na burze Comex ve 13:45h našeho času posiluje o 4,5 USD (0,38%) na 1.194,90 dolarů za unci.