Zlato a jeho vyhlídky do budoucnosti

21.11.2014

V posledních dvou měsících stále pokračuje zvýšená volatilita drahých kovů. V říjnu jsme ovšem zaznamenali v tomto ohledu jednu zajímavost - časový rozdíl mezi maximální a minimální cenou zlata byl pouhých 10 dnů, v září byl na to potřeba celý měsíc. Cena v obou zmiňovaných měsících výrazně kolísala, a jinak tomu nebude ani v listopadu. Vzhledem k tomuto vývoji je velmi těžké odhadnout, kam se cena žlutého kovu dostane ke konci roku. Investoři aktuálně spíše váhají, došlo totiž k několika neočekávaným událostem, které šly proti logice trhu, a investory proto uvedly do stavu nejistoty.

Co se tedy stalo?

Centrální banka Japonska (Bank of Japan) oznámila, že proti očekávání své „tištění peněz“ neomezuje, ale naopak navyšuje, a to poměrně výrazně na v přepočtu 60 miliard dolarů měsíčně. Logicky by to mělo pozitivně ovlivnit ceny drahých kovů směrem vzhůru, a to především u zlata. Nestalo se tak! Ve skutečnosti cena zlata poklesla na své čtyřleté minimum. Po oznámení rozhodnutí Bank of Japan totiž zadal nějaký neznámý subjekt neprodlený příkaz k prodeji 50 tun žlutého kovu. Zlato nebylo nabídnuto postupně, po menších gramážích rozdělených do delšího časového úseku, ale najednou a ihned. Jako by někdo záměrně snižoval jeho hodnotu. Cena zlata také poklesla kvůli rozhodnutí amerického Fedu, který svými oznámeními pomohl zvýšit hodnotu dolaru.

Spekulace o vývoji ceny zlata v dalších týdnech se značně liší. Podle průzkumu společnosti Reuters by se cena zlata měla stále snižovat a mohla by klesnout až na 1 050 – 1 000 dolarů za troyskou unci. K 20. 11. 2014 se cena zlata pohybovala okolo 1 195 dolarů za troyskou unci. Optimistické prognózy oproti tomu zveřejnily švýcarská a novozélandská národní banka, podle nichž by se cena zlata měla ke konci roku pohybovat v rozmezí 1 200 - 1 180 dolarů za troyskou unci. Podle Daniela Hynese z novozélandské banky se na trhu stále vyskytuje mnoho makroekonomických rizik, která udrží investory ve střehu a podpoří jejich rozhodnutí do zlata investovat. Švýcarská národní banka ve svém hodnocení označila jako největší riziko poklesu ceny zlata další zlepšení výhledu amerického dolaru, zatímco pozitivní katalyzátory pro cenu zlata by mohly být korekce amerického trhu nebo zpomalení růstu světové ekonomiky, což by zpomalilo plány amerického Fedu.

Dalším faktorem pro vývoj ceny zlata by mohla být změna procesu fixace ceny zlata na Londýnské burze. Po 95 letech bude tento proces předán do rukou společnosti Intercontinental Exchange a mělo by se ho účastnit 11 společností. Výsledkem by mělo být snížení rizika manipulace s cenou zlata. Podle našeho názoru ovlivní cenu zlata v listopadu taktéž švýcarské referendum o tom, má-li být minimálně 20 % švýcarských devizových rezerv drženo ve zlatě, či o zákazu prodeje těchto zlatých rezerv a držení těchto rezerv jen ve Švýcarsku. Kdyby na otázky referenda odpověděla většina obyvatel kladně, nákupy zlata by se nejspíše zvýšily, a jeho cena by tak šla nahoru.