Zlato a stříbro: Drahé kovy jsou příliš levné, nepromeškejte obrat

10.11.2014

Ceny drahých kovů prudce padají. Cena zlata klesla za poslední dva týdny o 100 USD (v pátek korigovala výše) a blíží se k hranici 1 100 USD za unci. Stříbro za dva týdny ztratilo skoro 10 % a stejně jako zlato pokračuje v poklesu. Jenže podle všeho už by měl být propadům brzy konec.

Dění na trhu naznačuje, že se zřejmě přibližuje bod, který bude jedinečnou nákupní příležitostí. Během poslední fáze medvědího trhu chvíli trvá, než výprodeje přestanou. Zlato sice může ještě otestovat až 1 000 USD za unci, obrat ale visí ve vzduchu, drahé kovy jsou totiž značně přeprodané. Co tomu nasvědčuje?

1. Prudký propad cen akcií těžařů zlata

Během posledních tří měsíců se zřítily ceny řady "zlatých" aktiv. Nejvíce postižení jsou těžaři zlata, kteří za posledních 90 dní přišli o více než 40 % hodnoty. To je druhý největší propad hned po krizi v roce 2008.

Zlato za tu dobu ztratilo 13 %, stříbro 22 %, platina 17 %, těžaři stříbra 41 %. Tento masakr není otázkou roku nebo dvou, ale pouhých 90 dnů. Vezmeme-li v úvahu, že medvědí trh v sektoru trvá už tři roky, jsou to poněkud přehnané propady. Je tedy důvod si myslet, že ceny spadly příliš.

2. Cena stříbra je více než 20 % pod 200denním průměrem

Ano, existovaly i extrémnější situace. Jenže když je nějaké aktivum více než 20 % pod 200denním průměrem, je potřeba zpozornět. Nelze vyloučit, že za týden bude cena stříbra 30 % pod touto hodnotou, nicméně je jasné, že návrat k průměru není daleko.

K tomu je potřeba vzít v úvahu, že zlato se obchoduje 10 % pod 200denním průměrem, což se stalo za posledních 25 let asi jen 8krát.

3. Žádný z těžařů zlata se neobchoduje nad 50denním a 200denním průměrem

Neexistuje těžařská společnost z indexu HUI, který sdružuje producenty zlata, jejíž akcie by se obchodovaly nad 200denním nebo 50denním průměrem.

Tím náznaky přeprodanosti nekončí. Během posledních týdnů jsme viděli, že 88 % firem z indexu kleslo na 52denní minima. To je jedno z nejvyšších čísel v historii a znamená totální likvidaci pozic v akciích těžařů. Bullish Percent Index, který ukazuje, kolik akcií zlatých těžařů vydává nákupní signál, je v současnosti na 0 %. Vždy, když se to stalo v minulosti, dostavil se v brzké době větší obrat.

4. Hedgeové fondy a další spekulanti masově "shortují" stříbro

Graf ukazuje, že sázek na pokles ceny stříbra přibývá. Zobrazuje čisté sázky na růst (zelená barva) a na pokles (červená barva). Stejně negativní obrázek ukazují i průzkumy sentimentu. To naznačuje, že se blíží obrat.

5. Zlato se obchoduje 3 směrodatné odchylky od průměru

Zlato se obchoduje více než 3 směrodatné odchylky od 50denního průměru, což je velmi vzácná situace. V historii vždy na těchto hodnotách začalo navracení k průměru.

Nikdo netvrdí, že ceny zlata a stříbra jsou na dně. Podle všeho se ale přiblížil okamžik obratu. Jinými slovy, mělo by se to stát během týdnů či měsíců, nikoli let. Jedna věc je jistá - vstupovat do nových krátkých pozic by nyní bylo hloupé. Kupovat zlato na 1 100 USD za unci by byl velmi dobrý vstup na trh a koupit ho za 1 000 USD za unci by byl přímo skvělý vstup na trh. Bod obratu je blízko, nepromeškejte ho.