Zlato přerušilo nejdéle trvající oslabování ceny posledních 17 let

13.03.2015

Druhým dnem posiluje dnes na burze Comex nejaktivnější futures kontrakt na zlato. Reaguje tak na spekulace, dle kterých nejdéle trvající pokles ceny za posledních 17 let pomůže podpořit nákupní poptávku.

V posledních devíti dnech konče středeční obchodní seancí zlato celkově ztratilo 4,9% a kleslo na úroveň tříměsíčního minima. Množství zobchodovaných kontraktů na Shanghai Gold Exchange bylo v průběhu pátečního obchodování nejvyšší za poslední měsíc. Čína platí za největšího spotřebitele zlata na světě.

V minulém týdnu zlato vymazalo veškeré letošní zisky poté, co lepší než očekávané výsledky z amerického trhu práce podnítily množení spekulací, že Fed je opět blíže očekávanému zvyšování úrokových sazeb v USA, jehož výsledkem bude posílení amerického dolaru a další pokles cen zlata.

Zlato s okamžitým termínem dodání na burze v Londýně přidávalo dnes dopoledne 0,2% na 1.156,05 dolarů za unci. Nejaktivnější dubnový futures kontrakt na zlato na burze Comex dnes v 13:31h našeho času přidával 5,5 USD na 1.157,40 dolarů za unci. Včerejší obchodní seanci uzavřel mírným růstem o 1,3 USD na 1.151,90 dolarů za unci.