Zlato se propadá, zachrání jej Švýcarsko?

07.11.2014

Ceny zlata se propadají. Klesající trend, který započal v září 2011, stále vytváří nová minima a dosažené maxima při korekcích se také snižují. Za poslední dva roky ceny zlata klesly o třetinu. Zlato i stříbro se nyní pohybují na úrovni 4,5-letých minim. Blížíme se už dnu? Investoři doufající v růst cen zlata nyní mají upřený svůj zrak na Švýcarsko. Proč?

Švýcarské referendum

30. listopadu proběhne ve Švýcarsku referendum o větším pokrytí švýcarského franku zlatem. Švýcarská centrální banka Swiss National Bank (SNB) nyní kryje svá aktiva ($544 miliard) pouze z 8 % zlatem. V referendu se bude rozhodovat o navýšení tohoto krytí až na 20 % do roku 2019. To by znamenalo, že SNB by musela dokoupit zlato v hodnotě okolo $56 miliard, což by odpovídalo nákupu okolo 1 500 tun zlata. Takový nákup v současnosti odpovídá 7 % roční globální poptávky po zlatě. Bank of America odhaduje, že zlato by poté mohlo vzrůst až o 18 %.

Švýcarsko má sedmé největší zásoby zlata na světě a pokud by referendum prošlo, poskočilo by na třetí místo za USA a Německo. SNB podle aktuální rozvahy drží 1040 tun, z nichž je však podstatná část držena v zahraničí, zejména ve Velké Británii a Kanadě. repatriace těchto zásob je dalším bodem referenda.

Přijetí referenda má však mnoho oponentů, jelikož by vedlo k výraznému posílení švýcarského franku vůči euro, což by mělo negativní vliv na chod ekonomiky a redistribuci příjmů v ekonomice, jak argumentují SNB a švýcarská vláda.

Kde má zlato dno?

Jaká je opravdová cena zlata? Jedinou jistotou je, že cena zlata je určena cenou, za kterou jej těžaři vytěží. Tato cena bývá označena jako all in cost neboli celkové náklady na těžbu. Pokud by cena na trhu klesla pod tuto cenu, přestane být pro společnosti z dlouhodobého hlediska výhodné těžit zlato a sníží objem těžby. To by vedlo k poklesu nabídky a růstu vzácnosti zlata, jehož cena by pak rostla.

Celkové náklady na těžbu se výrazně liší u různých společností. Záleží na výtěžnosti zlatých dolů, které firma vlastní, na obtížnosti těžby, logistických nákladech a mnoha dalších aspektech. Důležitým prvkem, který nyní drží těžaře před katastrofou jsou rekordně nízké ceny ropy, které jsou pro ně velmi pozitivní.

U menších těžařů se celkové náklady pohybují mezi $1000 a $1100. Avšak některé společností těží i s náklady vyššími, než kde se v současnosti cena zlata pohybuje.

Největší světový těžař zlata Barrick Gold (ABX) ve svém aktuálním kvartálním reportu uvedl, že snížil odhad celkových nákladů na těžbu zlata pro rok 2014 na rozmezí $880 až $920. Ve třetím kvartálu dokázal náklady snížit na pouhých $834. Barrick je znám svými nízkými náklady. Další velcí těžaři mají náklady vyšší - Goldcorp (GC) na $1066, Newmont Mining (NEM) na $995, Kinross (KGC) na $919.

Jaká bude cena zlata do konce roku?

Pokud by nepřišla pomocná ruka od Švýcarska, tak nemůžeme čekat návrat cen zlata na vyšší úroveň. Nízké ceny ropy snižují náklady těžařů, kteří jsou tak schopni těžit za nižší cenu a není tedy důvod obávat se výrazného snížení nabídky. Aby byl medvědí trh přemožen, bude nutné silného impulzu podobného tomu švýcarských nákupů.

Globální makroekonomická situace cenám zlata také nehraje do karet, jelikož v Evropě roste strach z deflace, USA také těžko dosahuje 2% inflace a japonské problémy jsou již dlouhodobé. Ceny zlata mají historicky tendenci růst v období růstu rozbíhajícího se inflačního cyklu, jelikož jsou vhodným zajištěním oproti znehodnocující se hotovosti. V současnosti se však spíše pohybujeme u dna inflačního cyklu.

Jelikož referendum ve Švýcarsku má spíše negativní vyhlídky a fundamentální změny na makroekonomickém poli jsou málo pravděpodobné, tak očekáváme pokračování medvědího trhu.