Zlato společně se stříbrem kleslo na nejnižší úroveň od roku 2010

31.10.2014

Ceny zlata a stříbra klesají společně v průběhu dnešního dne na nejnižší úroveň od roku 2010 s tím, jak americký dolar posílil poté, co Bank of Japan nečekaně oznámila bezprecedentní posílení stimulačních opatření a co americký Fed přikročil k ukončení programu odkupu aktiv.

Cena zlata s okamžitým termínem dodání klesla v průběhu dnešního dne 2,6% na 1.167,49 dolarů za unci, nejnižší úroveň od července 2010. Stříbro propadlo o 3% na 16,0009 dolarů za unci, nejnižší od února 2010. Drahé kovy propadly poté, co americký dolar vůči jenu posílil na nejvyšší hodnotu za posledních více než 6 let.

Zatímco americký Fed v současnosti zvažuje načasování zvýšení úrokových sazeb, snaží se ostatní centrální banky s cílem podpořit domácí ekonomiky naopak zvýšit míru stimulačních opatření. V průběhu včerejšího dne zlato vymazalo veškerý letošní růst poté, co výsledek růstu HDP ve Spojených státech předčil očekávání analytiků a co Čína začala zvažovat možnosti posílení vývozu drahých kovů.

Cena zlata míří v tomto týdnu za celkovým poklesem o 4,4%, největším od září roku 2013 a současně za prvním po sobě jdoucím meziměsíčním poklesem ceny v letošním roce. Držba v SPDR Gold Trust v průběhu včerejšího dne klesala třetím dnem na 741,2 tun, nejmenší objem od října 2008.